Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

:: y2kZone Forum :: Created bY Senzi :: Games Community
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Text lichid

In jos 
AutorMesaj
killaZ
Designer
Designer
killaZ


Mesaje : 11
Data de înscriere : 11/06/2008

Text lichid Empty
MesajSubiect: Text lichid   Text lichid EmptyMier Iun 11, 2008 9:24 am

Este foarte frumos,dar si dificil de realizat.

1)Cream o imagine noua:
* Width: 11 inci
* Height: 11 inci
* Resolution: 300 ppi, 8 or 16 bit
* Background Color: Alb

Text lichid Image01

2)Deoarece fontul dorit este lichid,cu creionul sau un brush rotund va merge de minune.Selectam Type tool si deschidem Character palette din Options bar.Eu am folosit fontul ‘WallowHmkBold’ dar se poate folosi orce font.

Text lichid Image02

3)Atentie culoare este gry #666666 nu stark black.
Scriem un text:
Text lichid Image03

4)Dam Rasterize the type layer si facem cateva puncte gri pe langa text.

Text lichid Image04
Text lichid Image05

5)Deschidem paleta Channels si duplicam canalul....canalul albastru va fi excelent.Mergem la Image>Adjustments>Invert.

Text lichid Image06

6)Deschidem meniul Filter si selectam Blur>Gaussian Blur.Inainte selectam canalul la 25 pixeli.Apoi selectam canalul din nou la 15 pixeli.

Text lichid Image07


Text lichid Image08

7)Inchidem copia albastra a canalului,dar nu o stergem...vom avea nevoia de ea in cateva momente

Text lichid Image09

CoolMergem la Filter>Render>Lighting Effects.Facem o linie in sus,exact ca in imagine...fiti siguri ca ati selectat copia albastra a canalului ca si canal textura.

Text lichid Image10

9(Rezultatul va fi ceva cam asa:
Text lichid Image11

10)Duplicam layerul text si mergem la Filter>Sketch>Chrome.Selectam reflexiile ca si in imaginea urmatoare.
Text lichid Image12

11)Acum ne putem juca putin cu Layer Styles. Deschidem fereastra Layer Styles si selectam Bevel/Emboss. Adaugam urmatoarele setari...atentie culoare umbrei este din nou gri #666666 si nu negru.Odata ce ati facut asta apasati ok.

Text lichid Image13
Text lichid Image14

12)Sa facem sa straluceasca un pic.Apasam Ctrl+Click pe layerul text pt a genera o selectie.Urmariti imaginile:

Text lichid Image16
Text lichid Image15

13)Pe un background negru sa vede stralucirea

Text lichid Image17

14)Inchidem backgroundul layerului(daca ati adaugat negru separat)si le unim pe restu

Text lichid Image18

15)Pt a intensifica calitatea de lichid mergem la Filter>Liquify.Folosim Bloat tool pt a mari sau micsora ariile cum vedeti aici.Cand sunteti multumiti de distorsiuni apasati OK.

Text lichid Image19

16)Acum putem pune textul pe orce imagine.Eu am patat un background de tip tech,plasam in tipul in acel document,apoi plasam un duplicat al layerului patat peste text.Modul Blend is selectam la Soft light pt o reflexie mai buna,sau sa apara transparent sa vezi prin background direct

Text lichid Image20

Rezultatul final

Text lichid Image21

Acest tutorial l-am facut in premiera,asa ca va rog sa-mi scuzati greselile gramatical sau de exprimare.Mentionez ca am vazut cateva indicatii pe un site(indicatii marunte,dar conteaza).
Sus In jos
 
Text lichid
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Text LOST
» Text in flacari
» Tiger Text Effect
» Text cu efect de sticla sparta
» Text decupat dintr-o imagine

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Photoshop :: Tutoriale-
Mergi direct la: